Genel

2022 yılı Spor Bütçesi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2022 yılı bütçesi kabul edildi.

23 Kasım 2021 Salı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

Dünyanın iki yıldır yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ettiğini belirten Kasapoğlu, “Pandemi süreci bütün ülkeler için yeni bir milat oldu. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri bu ölçekte bir olağanüstü hal yaşamadı dünya. Bu zorlu süreç; hayatın en dinamik yanına hitap eden faaliyet alanımızı da doğrudan etkiledi. Süreç, gençlik ve spor alanında büyük kısıtlamalar getirdi. Yeni sorunların aşılması için yeni stratejiler, yeni planlamalar hayata geçirdik. Şaşırmadan, gecikmeden yeni duruma uyumlu tedbirler aldık. Türkiye’nin, diğer alanlarda olduğu gibi gençlik ve spor özelinde de salgın sürecini güçlü altyapısı ve uyguladığı proaktif politikalar sayesinde başarıyla yönettiğini özellikle ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Kasapoğlu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda, milli sporcuların Türkiye’yi gururlandırdığını ve alınan 13 madalyayla rekor kırıldığını, bazı dallarda da ilk madalyaların geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Hatırlarsanız geçtiğimiz sene yine Plan ve Bütçe Komisyonumuzda, pandemi nedeniyle bu yıla ertelenen Tokyo 2020’ye atıfta bulunarak, 2021 yılının madalyalar yılı olacağına vurgu yapmıştım. Hamdolsun bugün bu hedefimizi gerçekleştirmiş olmanın, spor tarihimize yeni hikayeler kazandırmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. 2002’den bu yana sporda gerçekleştirmiş olduğumuz hamlelerin meyvelerini toplamaya başladık.”

Kadın sporcuların Tokyo’da aldığı başarılara da dikkati çeken Kasapoğlu, genç sporcuların da aldığı başarılarla gelecek adına umut verdiğini dile getirdi.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda da milli sporcuların elde ettiği 15 madalyayla rekor kırdığını hatırlatan Kasapoğlu, “Tüm sporcularımızla iftihar ediyor, gurur duyuyoruz. Onlar, şanlı bayrağımızı dünyanın bir ucunda göndere çektiren, İstiklal Marşı’mızı tüm dünyaya dinleten, yetişen yeni nesiller için rol model olan evlatlarımız. Hem olimpik, hem de paralimpik sporcularımızın her biri, ister madalya kazanmış olsun, ister kazanamasın, kendilerinden sonra gelecekler için yolu ardına kadar açtılar.” ifadesini kullandı.

Olimpiyatta yakalanan bu havayla spora olan ilginin arttığını anlatan Kasapoğlu, bu durumu daha da pozitife çevirmek için projelere devam edeceklerini söyledi.

Bu yıl içinde 66 projenin yapımının gerçekleştirildiğini anlatan Kasapoğlu, tesislerden vatandaşların 7 gün 24 saat faydalandığını vurguladı.

Kasapoğlu, Ankara Stadı için çalışmalarda sona gelindiğini, İstanbul’daki Abdi İpekçi Spor Kompleksi’nin proje çalışmasının sona erdiğinin ve ihale aşamasına geçileceğinin bilgisini verdi.

Bugüne kadar 1 milyon 226 bin çocuğa ulaşılan “Sportif Yetenek Taraması” projesinde yeni bir döneme geçeceklerini anlatan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni dönemde, bilim insanlarıyla birlikte program kapsamında uygulanan spor eğitimlerinin geliştirilmesini ve seçilen öğrencilere daha etkili bir eğitim verilebilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programı ismiyle yeni çalışmaları hayata geçireceğiz. Kısa zaman içerisinde 3 milyon 900 bin öğrencimizin yetenek taramalarına da başlayacağız.”

2002’de bu yana yapılan yatırımlarla sporcu sayısında büyük artış olduğunu aktaran Kasapoğlu, kadın odaklı spor politikalarının da meyvelerini almaya başladıklarını dile getirdi.

Spor kulüplerine yapılan yardımlar hakkında ise Kasapoğlu, şu bilgileri verdi:

“2002 yılında 6 bin 35 olan spor kulübü sayısı bugün 19 bin 99 seviyesine yükseldi. 2002-2020 yılları arasında, 24 bin 163 spor kulübüne 257 milyon 829 bin 865 lira nakdi yardım yaptık. 2021 yılı sonu itibarıyla bu yılki nakdi yardımlarımız 15 milyon 868 bin lira seviyesine ulaşmış olacak. Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız vasıtasıyla amatör spor kulüplerimize, 2020 yılında 62 milyon 348 lira, 2021 yılında 91 milyon 235 bin lira mali destek sağladık. Spor malzemesi yardımlarında ise 2006-2020 yılları arasında 119 milyon 343 bin 130 lira tutarında yardımla spor kulüplerimizi buluşturduk. Bu yıl içinde spor malzemesi yardım tutarımız ise 19 milyon 570 bin lira seviyesine ulaşmış olacak.”

Bu yıl milli sporcuların şu ana kadar uluslararası yarışlarda 819 altın, 747 gümüş ve 923 bronz madalya olmak üzere toplam 2 bin 489 madalya kazandığını anlatan Kasapoğlu, sporculara ise toplam 14 milyon 588 bin 870 liralık cumhuriyet altını karşılığı ödül verildiğini kaydetti.

Spor federasyonlarına verilen mali desteği de aktaran Kasapoğlu, “Ekim 2021 itibarıyla 59 bağımsız spor federasyonuna ise 100 milyon 300 bin lira mali destek sağlandı. Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız aracılığıyla 55 bağımsız spor federasyonunu 2020 yılında 359 milyon 880 bin lira, 2021 yılında 354 milyon 950 bin lira mali destekle buluşturduk.” sözlerini sarf etti.

Türkiye’nin 2023 ve 2053 hedeflerine emin adımlarla yürüdüklerini vurgulayan Kasapoğlu, 2019’dan bu yana 40 şehirle spor yatırımları için protokoller yaptıklarını hatırlattı.

Sporcuların “spor mu eğitim mi” ikilemini de “Milli Sporcu Bursu” uygulamasıyla ortadan kaldırdıklarını dile getiren Kasapoğlu, elini taşın altına koyan üniversitelere de teşekkür etti.

Bu yılı gençlik çalışmalarıyla son derece aktif ve verimli şekilde geçirdiklerini belirten Kasapoğlu, “2002’de 9 olan gençlik merkezi sayısı, 2021’in kasım ayı itibarıyla 388’e çıktı. 2002’de gençlik merkezlerimizde 5 bin üye varken şu an üye sayısı 3 milyonlara yaklaştı. Üyelerin yüzde 52’si kadın, yüzde 48’i erkeklerden oluşuyor.” diye konuştu.

Gençlik merkezlerinde bu yıl toplam 344 bin faaliyet gerçekleştirdiklerini ifade eden Kasapoğlu, her ilçeye en az bir gençlik merkezi, her okula bir genç ofis inşa etme kararlılıklarını dile getirdi.

Kasapoğlu, 27 ilde 36 atölye daha açarak “Deneyap Atölye” sayısını 55 ilde 66’ya yükselttiklerini anlatarak, “10 bin gencimiz bu atölyelerde aktif olarak çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Önümüzdeki yıl 100 Deneyap Atölyesi ile 81 ilin tamamında hizmet vereceğiz.” bilgisini paylaştı.

Açtıkları dil eğitimi atölyelerinde 60 binden fazla faaliyete ev sahipliği yaptıklarını kaydeden Kasapoğlu, herhangi bir kısıtlama olmadan gençlerden gelen taleplere göre her dilde ücretsiz kurslar açtıklarına işaret etti.

Gönüllü gençlerle, gönüllü arayan kurum ve kuruluşları bir araya getiren Genç Gönüllüler Platformu’nda önemli işlere imza attıklarını belirten Kasapoğlu, spor gönüllüğünü güçlendirmek için de çalışmalara başladıklarını, 65 spor federasyonuyla bu alanda eğitim verdiklerini ifade etti.

Kasapoğlu, 2005’de 5 olan gençlik kampları sayısının bu yıl 43’e yükseldiğini dile getirerek, bu yıl 75 bin gencin kamplardan faydalandığını söyledi.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “İthal Spor Malzemelerinin Yerlileştirilmesi Projesi”ni yeni ürünlerle devam ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

“Modern Pentatlon silahının ve hedef sistemlerinin prototip üretimleri tamamlandı. Diğer branşlardaki spor malzemeleri için de AR-GE çalışmaları devam ediyor. Bu anlamda TÜBİTAK ile önemli bir tekno-girişim protokolü imzaladık. İş birliği çerçevesinde spor girişimciliğinin ve teknolojisinin artırılması amaçlarıyla BİGG Spor Ödülleri Programı’nı organize edeceğiz. Spor teknoloji ürünlerini ödüllendireceğimiz bu yarışma, yapay zekadan sensör teknolojilerine, takip sistemlerinden sporcu sağlığına, giyilebilir teknolojilerden sporcu analiz sistemlerine kadar onlarca alt başlığa sahip. Yine bu yıl Hayat Becerileri Programı ile yükseköğrenim öğrencilerinin kariyerlerine yön verecek bir dizi eğitime ücretsiz ulaşabilmesini sağlayacağız. 100’e yakın eğitmenle 500 bin gence ulaşacağız. Çalışan ve Üreten Gençler Programı ile genç istihdamı destekleme noktasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile önemli bir program başlattık. 2022 yılında meyvelerini alacağımız 95 projeyle 32 il, 91 ilçedeki 170 fabrikada 60 bin gencimizi istihdama dahil edeceğiz.”

Kasapoğlu, Bakanlığın yabancı ülkelerle gençlik ve spor alanında ikili iş birliği faaliyetlerini geliştirmek üzere öncelikle Türkiye’nin yakın coğrafyasında yer alan Balkan ülkeleri, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri ile iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkanlarının olduğunu belirtti.

Türkiye’nin gençlik ve spor alanındaki potansiyelinin küresel ölçekte sergilenebileceği zeminler oluşturmak için çabaladıklarını söyleyen Kasapoğlu, “Bu bağlamda Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Türk Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası kuruluşların toplantılarına mümkün olan en yüksek temsille katılıyoruz. 2022 yılında Türk Konseyi Gençlik ve Spordan Sorumlu 6. Bakanlar Toplantısı’na da Türkiye olarak ev sahipliği yapacağız.” şeklinde konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörün istikrarsızlaştırdığı şehirlerin şimdi ışık saçtığını vurgulayan Kasapoğlu, “Cudi’de, Gabar’da, Kato’da, Ağrı’da örgütün yuvası olmuş dağlarımızın, ovalarımızın tamamında gerçek anlamda çiçekler açıyor. Büyük acıların yaşandığı topraklar, şimdi spor iklimiyle, beraberlik ve kardeşlik iklimiyle yarınlara emin adımlarla yürüyor. Federasyonlarımızla, kulüplerimizle, sporcularımızla el ele omuz omuza bu bölgelerimizi ihya ediyoruz.” dedi.

Bakanlığın 2022 bütçe ödeneğinin 381 milyon 958 bin lirası personel ve SGK giderleri, 228 milyon 583 bin lirası mal ve hizmet alımları, 15 milyar 366 milyon lirası cari transferler, 2 milyar 254 milyon lirası sermaye giderleri, 203 milyon 414 bin lirası sermaye transferleri, 9 milyar 348 milyon lirası ise borç verme olmak üzere toplam 27 milyar 782 milyon 948 bin lira olduğunu kaydeden Kasapoğlu, bu ödeneğin, yüzde 1,37’sini personel ve SGK giderlerinin, yüzde 0,82’sini mal ve hizmet alımlarının, yüzde 55,31’ini cari transferlerin, yüzde 8,11’ini sermaye giderlerinin, yüzde 0,73’ünü sermaye transferlerinin, yüzde 33,65’ini borç vermenin oluşturduğunu belirtti.

Kasapoğlu, Bakanlığın 2022 yılı bütçesini milletin emaneti olduğu bilinciyle en verimli şekilde kullanacaklarını dile getirdi.

TBMM

İlgili yazılar

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Admin

Genel Kurul Duyurusu

Admin

İzmir

Admin