Etkinlikler

Bültenimizde ayın konuğu: Güreş Federasyonu

Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın: “Başarıyı yakalamak için her yönüyle çalışmak gerekir. Şu an her takımımızda fizyoterapist, psikolog, doktor, masör ve daha birçok çalışan var. Bunlar antrenörlerimizle birlikte sürekli olarak değerlendirmelerde bulunuyor. Sporcularımızın durumları anlık olarak takip ediliyor “

Spor Derneği Bülteninde Bu Ay

Derneğimizin aylık olarak çıkarmakta olduğu, spor camiasındaki gelişmeleri ve çalışmaları konu alan e-bültenimizde bu ayın konuğu:
Türkiye Güreş Federasyonumuzun Sayın Başkanı Musa Aydın oldu.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlık sürecinde federasyonumuzun çalışamlarını ve uzun dönem sporcu yetiştirme politikalarını konu alan röportajımız aşağıdaki gibidir.

Toplamda ise madalya sayımız 16’ya çıktı

En son Romanya’da düzenlenen Avrupa şampiyonasında ilk kez 6 altın madalya kazanarak tarihi bir başarı elde ettik. Göreve geldiğimiz günden bu yana her şampiyonada çıtamızı daha da yukarı çıkarttık. Geçen sene Dağıstan’da 5’i altın olmak üzere 13 madalya almıştık. Bu yıl ise 1949 yılından bu yana ilk kez bir Avrupa şampiyonasında 6 altın madalyanın sahibi olduk. Toplamda ise madalya sayımız 16’ya çıktı. Ayrıca Serbest, Grekoromen ve Kadınlarda ilk üçe giren tek ülke Türkiye oldu. Bu güreş adına tarihi bir başarı. Resmen tarihe tanıklık ettik. İstiklal marşımızı Romanya’da 6 kez okuttuk. Milli marşımızı tüm Avrupa’ya ezberlettik. Bu büyük başarıyı bizlere yaşatan tüm güreşçilerimize, teknik heyetimize ve emeği geçen çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Çalışma programını baştan aşağı değiştirdik

Başarıyı yakalamak için her yönüyle çalışmak gerekir. Şu an her takımımızda fizyoterapist, psikolog, doktor, masör ve daha birçok çalışan var. Bunlar antrenörlerimizle birlikte sürekli olarak değerlendirmelerde bulunuyor. Sporcularımızın durumları anlık olarak takip ediliyor. Ayrıca özellikle Rıza, Taha ve Yasemin gibi ağır şirketlerde ki güreşçilerimizin partner sıkıntıları yıllardır bizleri olumsuz etkiliyordu. Bu problemi de ortadan kaldırdık. Onlara yurt dışından partnerler getirdik. Avrupa şampiyonasındaki başarılarının altında partner sıkıntısını çözmemizde var.

Güreş branşında henüz olimpiyat kotaları verilmedi. Eylül ayında ki Dünya şampiyonasında ilk altıya girenlere Olimpiyat kotaları verilecek. Sonrasında da kotalar için değişik müsabakalar yapılacak. Biz tüm kotaları Dünya şampiyonasında almak istiyoruz. 

Rıza Kayaalp- Murat Çimen-Barış Telli

Hedefimiz olimpiyatlar için verilen 18 kişilik kotayı almak

Biz bu seneyi Olimpiyat senesi olarak ilan ettik. Tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Daha öncede belirttiğim gibi bilimsel bir çalışma sürdürüyoruz. Önceden sporcuların fizyoterapisti, psikoloğu, diyetisyeni yoktu. Hepsiyle antrenörler uğraşıyordu. Şimdi antrenörler sadece işini yapıyor. Bu da başarıyı artırıyor. Kamp yaptığımız tesislerde sporcularımızın tüm ihtiyaçları gideriliyor. Göreve geldiğimiz günden bugüne başarımızın sürekli artmasını da bu çalışmalara borçluyuz. Güreş Türk sporunun lokomotifi. Önümüzde 2019 dünya şampiyonası var. Bizim hedefimiz olimpiyatlar için verilen 18 kişilik kotayı almak. Olimpiyatlara tam takım olarak katılmak istiyoruz. Bizim hedefimiz aynı zamanda olimpiyatlara katılıp burada başarılı olmak, altın madalya almak, bayrağımızı göndere çektirmek. Bazı branşlarda olimpiyatlara katılmak bir başarı olabilir ama güreş bunlardan biri değil. Tarihimize baktığımız zaman 94 madalyanın 63 tanesini güreşte kazanmışız. Güreşte 1609 madalya kazanmışız. 39 altın madalyanın 29 tanesini güreşte kazanmışız. Bunlardan dolayı kamuoyu bizlerden başarı bekliyor. Biz de bu bilinç içerisindeyiz. 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’nin kazanmış olduğu 8 madalyanın 5 tanesini güreşte kazanmıştık. Hedefimiz bunun üzerine çıkmak ve Tokyo olimpiyatlarında yeni bir tarih yazmak. Bunun için sporcularımızın performansları profesyonel ekipler tarafından sürekli ölçülüyor. 

Musa Aydın: “Eğer bizler yeni Rıza Kayaalp’ler, Taha Akgül’ler, Yasemin Adar’lar yetiştirmezsek kalıcı başarılar elde edemeyiz.”

Türk güreşi emin ellerde

Bizler göreve geldiğiniz gün alt yapı seferberliği başlattık. Bu konuda çok önemli çalışmalarımız var. Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO), Güreş Liseleri ve TOHM projelerini son derece başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Güreş liselerinin sayılarını artırdık. Bu konuda İmam Hatip Liseleri ile ortak çalışmalarımız var. Başarının kalıcı olması özellikle güreş için çok önemli. Eğer bizler yeni Rıza Kayaalp’ler, Taha Akgül’ler, Yasemin Adar’lar yetiştirmezsek kalıcı başarılar elde edemeyiz. İşte o yüzden alt yapı konusunda dur durak bilmeden çalışıyoruz. Zaten Gençler ve yıldızlarımızın Uluslararası alanlarda elde ettikleri başarılara baktığımızda Türk güreşinin emin ellerde olduğu ortaya çıkıyor. 

Bir çok iş adamı ve şirketlerden de destek istiyoruz

Sponsorluk konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Bizler Türk güreşinin lokomotifiyiz diyoruz. Olimpiyatlarda güreş olmazsa başarıda olmaz. Ama maalesef ekonomik olarak bir çok federasyonun gerisindeyiz. Bizim en büyük sponsorumuz belediyeler. Bir çok şampiyonayı belediyeler sayesinde kendi bütçemizi sarsmadan yapabiliyoruz. Ama bir çok iş adamı ve şirketlerden de destek istiyoruz. Ata sorumuz güreşe destek olmaları gerektiğine inanıyoruz. 

Spor Liseleri Arttırılmalı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Spor bakanlığının yürüttüğü yetenek tarama projesini son derece yerinde buluyorum. Daha öncede belirttiğim gibi biz Güreş Liseleri ve YİBO projeleriyle çok öncesinden bu tarz çalışmaları başlatmıştık. Ben Spor Liselerinin artması gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar okul mu spor mu ayrımında kalmamalı. Hatta liselerin ardından kendi yeteneklerine göre üniversitelere de yerleştirilmeli. Yani hem okuyup hem de müsabık sporcu olabilmeliler. 

Yasemin Adar, Üst Üste Dördüncü Kez Avrupa Şampiyonluğu ünvanına sahiptir.

Hedefimiz, Dünya Şampiyonasında tüm kotaları almak

Biz gerçekten çok şanslı bir ülkeyiz. Sporu çok seven Cumhurbaşkanımız var. Ben hiçbir uluslararası şampiyonada müsabakaların ardından sporcusunu sıcağı sıcağına arayan bir Cumhurbaşkanı görmedim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan her madalya alan güreşçimizi daha teri soğumadan aradı. Spor bakanımızda son Avrupa şampiyonasında bizzat Romanya’ya gelerek güreşçilerimize büyük destek verdiler. Ayrıca Sayın Bakanımız tüm ekibi makamında kabul etti. Ben hem Cumhurbaşkanımıza hem de Bakanımıza çok teşekkür ediyorum 

Artık tüm hazırlıklarımızı dünya şampiyonası için yapacağız. Bu şampiyonada ilk altıya giren ülkeler Olimpiyat vizesi alacaklar. Amacımız Dünya Şampiyonasında tüm kotaları almak ve olimpiyatlara en güçlü kadromuzla gitmek.

Spor Derneği©
“Sporun Birliği”

Bültenimize ücretsiz abone olmak için:
https://spordernegi.org.tr/aboneol

Bültenlerimize konuk olmak için:
https://spordernegi.org.tr/iletisim/

İlgili yazılar

Bültenimizde ayın konuğu: Türkiye Voleybol Federasyonu

Admin

Bültenimizde ayın konuğu: Türkiye Atıcılık Federasyonu

Admin

Sporda Kadın: Dünya Boks Şampiyonu Büşra Işıldar

Admin