Etkinlikler

Normalleşme ile Yüz Yüze Yelken Dersi

Hacettepe Üniversitesi ve derneğimiz işbirliği ile gerçekleştirilen kamp ile YÖK’ün normalleşme adımları çerçevesinde yüz yüze eğitime dönüş başladı.

48 SAAT ÖNCESİNDEN PCR TESTİ

Covid-19 küresel pandemisinin bitimine yaklaşmasıyla yüz yüze eğitime de dönüş başladı. Denizi olmayan Ankara’da Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, yüz yüze eğitime geri döndü. Hacettepe öğrencileri, bir ilke imza atarak tedbirler eşliğinde ve PCR testi sonuçlarıyla yüz yüze uygulamalı eğitime geri döndü.
Hacettepe Üniversitesi Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü bünyesinde verilen Amatör Denizcilik ve Yelkencilik Uygulamaları (ADYU) dersini 2020-2021 eğitim yılı bahar döneminde, 14 öğrenci tercih etti. Uzaktan eğitim yoluyla yürütülen teorik derslerle, yaklaşık 5 ay boyunca amatör denizcilik ve yelken ile ilgili konular işlendi. Teorik derslerin ardından ara sınavlarına katılan öğrenciler, derneğimizin desteği ile kamp için Bodrum’un yolunu tuttular.

YÖK YAYINLADI, HACETTEPE İLK OLDU

Havayoluyla Bodrum’a ulaşıp, Çökertme beldesinde kampa giren öğrenciler, Ruina Camping isimli kamp alanında kamp attıktan sonra teorik bilgilerini çetin hava koşullarına rağmen gerçekleştirdiler. Hayırsever vatandaşların yardımlarıyla ulaşımlarına da destek alan öğrenciler, 14-17 Haziran tarihlerinde, çadır kampı kurup, açık denizde yelken uygulaması yaptılar.

Hacettepe öğrencilerinin, açık deniz uygulama kampı 4 gün sürdü. Hacettepeliler, ders sorumlusu ve TYF Eğitmeni Özgür Türkalp ve Vasiliko Yelken Akademisi kurucusu Barbaros Uludağ gözetiminde, teorik bilgilerini denizde uygulamaya döktüler.

ULUSLARLARASI GEÇERLİLİĞİ OLAN YELKEN EHLİYETİ ALDILAR
Ders Sorumlusu Özgür Türkalp, ADYU’dan başarılı olan öğrencilerin ulusal ve uluslararası sertifikalar aldığını belirterek “Hacettepe Üniversitesi bünyesinde 8.5 yılda 400’ü aşkın öğrencimiz derslerimiz ve topluluğumuz aracılığıyla yelken sporuna başladı. Tüm dünyada aşılamanın hızlanması ve salgının kontrol altına alınmasıyla normalleşme başlamıştı. Ülkemizde de YÖK’ün yayınlamış olduğu genelge ile yüz yüze eğitime geçişin önü açılınca, sağ olsun üniversitemiz de ders sorumlusu olarak beni aşılama programına dahil ederek mart ayında aşılanmamı sağladı. Tüm dünyada uluslararası geçerliliği olan yani World Sailing(Dünya Yelken Federasyonu) akreditasyonu olan Türkiye Yelken Federasyonu sertifikasını da öğrencilerimizin almasını sağlayarak, CV’lerine uluslararası geçerliliği olan bir sertifika yazmalarını sağladık. Zaten hali hazırda ders içeriğinde uygulamış olduğumuz T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ADES sistemi ile Amatör Denizci Belgesi(ADB) içeriklerini tamamlayan öğrencilerimiz, ülkemiz karasularında 24 metreye kadar tekneleri kullanma yeterliliğine sahipler. ADB belgesine ek olarak TUYEP YY belgesi de alarak hem nitelikli bir ders hem de özlediğimiz normal günleri hatırlatan bir yüz yüze kamp olmuş oldu.“

ÖĞRENCİLER İŞ KURUYOR, YURT DIŞINDA ÇALIŞIYOR
Ders Sorumlusu Türkalp, geçmiş yıllarda derslerini alan öğrencilerinin farklı bölümlerden mezun olmalarına rağmen yelken alanını tercih ettiğini söyleyerek, bir kadın öğrencilerinin kendi yatçılık şirketini kurduğunu, diğer bir öğrencilerinin de yat kaptanı olarak Hırvatistan’da çalıştığı ifade etti.

KAMPA KATILAN ÖĞRENCİLER NORMALE DÖNÜŞTEN MEMNUN

Kampa katılan bir öğrenci:
Ekstra nitelikli ve fedakarlıklarla organize edilmiş tecrübe dolu, inanılmaz eğlenceli ve bilgilendirici bir dersti. Üniversitemiz tüm yemek masraflarımızı karşılayamasa da hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile kampımıza katılım sağladık. Ben mezun olacağım ve CV’e yazacak ekstra bir beceri ve belgem olmuş oldu. Çok mutluyum. Öncelikle sayın Özgür Hocamızın emeğine, kaptanlarımızın fedakarlıklarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Ezgi Su Yılmaz:
Her bir eğitim günü birbirinden değerli bilgilerle dolu, büyük emekler sonucu gerçekleştirilen bu eğitim kampına katılma fırsatı bulduk. Deniz ve rüzgârla ilişkimizi pekiştirirken bizlere takım olarak hareket edebilmeyi ögreten yelkencilik sporuyla tanıştık. Tüm bu süreçte ögrencisi olmaktan gurur duyduğumuz Hacettepe Üniversitesi’ne tüm detekleri için, teorik eğitimimizi beraber tamamladıktan sonra bu bilgilerimizi pratiğe dökmek için bizlere tüm bu fırsatları sunan sayın Özgür Türkalp’e ve eğitim süresince yanımızdan bir an ayrılmayan kaptanımız sayın Barbaros Uludağ’a tüm çabaları için sonsuz teşekkürler.

Batuhan Görkem Benzer:
Bizim için ne kadar yorucu olsada her anını dolu dolu yaşadığımız bir kamptı. Hem yelkencilik hem
de kampçılık konusunda bir çok şey öğrendik. Kendimizi geliştirmemizi ve kefetmemizi sağladı. Bize bu
unutulmaz günleri yaşattıkları için Özgür Türkalp’e ve Barbaros Uludağ’a çok teşekkür ederiz.

N. İrem Karakülük:
Her anı muhteşem geçen, doya doya eğlendiğimiz, yelkencilik eğitimi ve eğitimden öte bir sürü şey öğrendiğimiz, keşfettiğimiz, çok güzel arkadaşlıklar edindiğimiz harika bir kamptı. Bize bu fırsatı sağlayanlara özellikle yelkenciliği sevdiren canımız hocamız Özgür hocamıza ve canımız kaptanımız Barbaros kaptanımıza sonsuz teşekkürler.

Kampa katılan bir öğrenci:
Beklentileri karşılayan değil aşan bir yelken eğitimi kampıydı. Hepimiz zamanımızı uyum ve birlik içinde geçirdik. Sadece eğitim değil aynı zamanda başka hiçbir yerde bulamayacağımız inanilmaz keyifli bir sosyal ortamdı. Hacettepeli olarak kendimi gerçekten ilk defa bu kampta ayrıcalıklı hissettiğimi söyleyebilirim. Barbaros kaptan gibi birinden ders almak ayrıca gurur verici. Özgür Hocamızın böyle bir kampa liderlik yapması ve Hacettepe’ye böyle bir değer katması herkesin yapabileceği bir şey değil o yüzden bize böyle bir imkan sağladığı için en büyük teşekkürü ona ediyorum.

Kampa katılan bir öğrenci:
Üniversitenin derse girmekten öte insanın kendini tanımasını sağlayan, yeni yetenekler ve beceriler kazandıran, farklılıklarla tanıştıran bir okul olduğunu hatırlattıkları ve bunu sağladıklarını için, yelken sporunu sevdirdikleri ve başka bir dünyayı görme fırsatı verdikleri için Özgür Türkalp hocamıza ve Barbaros Uludağ başka bir isimle Barbo kaptana teşekkür ederim. Çok güzel vakit geçirdim, bu kampın hayatta edindiğim ve edineceğim deneyimler arasında ayrı bir yerde duracağına çok eminim.

Spor Derneği
Basın ve Medya Kurulu

İlgili yazılar

Tiyatro Etkinliği

Admin

Doping Farkındalık

Admin

Ayın Konuğu: Ercan Ata

Admin