Genel

Spor Tesislerinde Uygulanacak Tedbirler

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yeni normalleşme süreciyle beraber Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları ile bakanlığa bağlı spor tesislerinde uygulanacak önlemleri ilan etti.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) ile mücadelede elde edilen başarı sonucu Türkiye’de normalleşme süreci 1 Haziran’da başlamıştı.

Normalleşme süreciyle beraber Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları ile spor tesisleri de kapılarını açmış oldu. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni normalleşme süreciyle ilgili bir değerlendirme yaparak detayları kamuoyuyla paylaştı.

Bakan Kasapoğlu, “Sürdürülen bu başarılı çalışma sonrası normalleşme süreciyle beraber, sporcuların antrenmanlarına devam edebilmesi için kendilerine bağlı spor tesislerini, gençler için de Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları’nı 1 Haziran’da yeniden hizmete açtıklarını belirten Kasapoğlu, “Camia olarak enerji ve motivasyonumuzu kaybetmeden yeni normalleşme sürecinde de çalışmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

18 yaş altı milli sporcular ile TOHM sporcularına özel izin

Yeni normalleşme sürecinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı spor tesislerinde 18 yaş altı milli sporcular ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) sporcuları için bir istisna olacak.Söz konusu 18 yaş altı sporcular, “özel izinle” düzenli antrenmanlara başlayacak. Bu sporcuların sorun yaşamamaları için İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili valiliklere bir talimat gönderdi.

18 Yaş Altı Sporcuların Durumu

18 yaşın altındaki lisanslı faal sporcular ise sokağa çıkmalarına izin verilen çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında tesislerde antrenman yapabilecek. 45 branşta antrenmanlar başlayacak. Tesislerde 45 branşta antrenman yapılabilecek. Söz konusu 45 branş ise şöyle:

Spor tesislerinde alınacak önlemler

Gençlik ve Spor Bakanlığının belirlediği önlemlerin yanı sıra, federasyonlarca belirlenen branşa özgü özel kurallar da göz önünde bulundurulacak. 45 branşta antrenmanların başlayacağı spor tesislerinde bakanlığın belirlediği önlemler ise şöyle:

1. Tesisler ve antrenman alanlarının her akşam düzenli olarak temizliğinin ve dezenfeksiyonunun yapılması.


2. Antrenman alanları ve soyunma odalarında kişi başına 6 metre kare alan düşecek şekilde planlamanın yapılması.

3. Tesislere giriş bölümünde elektronik ateş ölçme cihazlarının bulunması.

4. Antrenman ekipmanlarının kişiye özel olmasına özen gösterilmesi.

5. Ekipmanların ortak kullanımı zorunlu ise kullanılan malzemelerin her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi.

6. Tesislerin giriş ve çıkışlarının birbiriyle çakışmayacak şekilde farklı yönlerde düzenlenmesi.

7. Tesislerde birden fazla alanda el yıkama yeri, alkol bazlı el jeli ve kolonyanın bulunması.

8. Antrenör, sporcu ve tesis çalışanları arasındaki fiziksel mesafenin (en az 2 metre) korunması.

9. Antrenörlerin ve tesis çalışanlarının maske takması, sporcuların da antrenman anı hariç maskelerini takması.

10. Su şişeleri ve bardakların tek kullanımlık olması.

11. Kağıt mendil, havlu, vb. tüm tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir hijyen malzemelerinin güvenli kaplarda korunarak tutulması.

12. Spor salonu ve antrenman alanlarının klima ve havalandırma sistemleri yüzde yüz temiz hava sağlanıyorsa kullanılması, aksi takdirde kullanılmaması, antrenman öncesi ve sonrası kapı ve pencerelerden faydalanarak doğal havalandırma yapılması.

13. Tesislerde bulunan tüm alanlardaki kapı kolları, banyo muslukları, tuvaletler gibi sık kullanılan alanların klozet kapakları kapatılarak günde birkaç kez dezenfekte edilmesinin sağlanması.

14. Soyunma odalarının ve duşların mümkün olduğunca kullanılmaması.

15. Buhar odaları ve saunaların kullanılmaması.

16. Tesislere ulaşımda mümkün olduğunca toplu taşıma araçları yerine, bisiklet veya özel araçların kullanılmasına özen gösterilmesi.

17. Tesislerde antrenman alanları ve soyunma odaları vb. yerlerle hijyen hizmeti için işaret ve yönlendirme tabelalarının asılması.

18. Sporcuları, teknik adamları (antrenör, teknik direktör, masör v.b ), tesis personelini COVID-19 virüsünü başkalarına bulaştırmalarını önleme yolları hakkında bilgilendirme amaçlı uyarıcı işaret ve levhaların asılması.

19. Semptomları gösteren herhangi bir kişinin, hastaneye taşınmadan önce bekletileceği bir izolasyon odası/alanının belirlenmesi.

20. Soyunma odalarında temizlik mendilleri, maske ve eldivenleri atacakları özel kapaklı çöp kutuları bulundurulması.

21. Tesislerde asansörlerin mümkün olduğunca kullanılmaması, zorunlu hallerde sosyal mesafe kuralına uygun kişi sayısı ile sınırlandırılması ve temas edilen yüzeylerin sıklıkla dezenfekte edilmesi.

22. Tesislere girişte ayakkabı hijyeninin yapılması için hijyen paspası konulması.

23. Tesislerde bulunan su sebili ve buna benzer otomatların kullanılmaması.

24. Sporcu ve üyelerin salon içine girişlerinin temassız bir şekilde sağlanması. El izi, parmak izi veya şifre gibi uygulamalar varsa kullanılmaması.

25. Maske kullanımı ve pandemi konusunda tesis personellerine eğitim verilmesi.

26. Yüzme havuzlarında mevcut kulvar başına en fazla üç sporcu olacaktır.

27. İmkanlar dahilinde soyunma dolaplarının günde en fazla bir kişi tarafından kullandırılması sağlanacaktır.

Spor Derneği olarak ilerleyen günlerde yeni gelişmeler ve güncellemeler olması durumunda spor camiamıza gerekli duyurular yapılacaktır.

Spor Derneği
Basın ve Medya Kurulu

İlgili yazılar

Dünya Okçuluğunda Büyük Onur

Admin

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Admin

2018 Dernekler Beyannamesi

Admin