Etkinlikler

Bültenimizde ayın konuğu: Türkiye Kick Boks Federasyonu

Spor Derneği’nin aylık olarak yayımladığı, spor camiasındaki gelişmeleri ve çalışmaları konu alan e-bültenimizde konuğumuz Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanı Sayın Salim Kayıcı

Kick Boks branşında özellikle son gerçekleşen ve Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Dünya Şampiyonası’nda milli takım sporcularımızdan güzel haberler aldık. Kuşkusuz bu şampiyonanın yanı sıra öncesinde de bir çok müsabakada başarılı olan ve madalyalar alan sporcularımız oldu ve bu konuyu kuşkusuz bu başarının mimarı olan Türkiye Kick Boks Federasyonu Sayın Başkanı Salim Kayıcı’ya sorduk.

Sürdürülebilir başarı için federasyonun çalışmalarını ve uzun dönem sporcu yetiştirme politikalarını irdeleme şansımızın olduğu bültenimizde şimdi öz Sayın Kayıcı’da :

‘2019 Yılı Uluslararası faaliyetlerinde 245 Altın, 248 Gümüş ve 455 Bronz, toplamda 948 Madalya kazandık’

Macaristan’ da yapılan Gençler Avrupa Kick Boks Şampiyonası’ nda 10 Altın, 10 Gümüş, 28 Bronz Madalya kazandık. Bosna Hersek’ de yapılan Büyükler Dünya Kick Boks Şampiyonası’ nın ilkinde 2 altın, 4 gümüş ve 10 bronz madalya, Antalya’ da yapılan Büyükler Dünya Kick Boks Şampiyonası’ nda ise 3 altın, 5 gümüş, 9 bronz madalya kazandık. Ayrıca 2019 yılında tüm uluslararası faaliyetlerde 245 Altın, 248 Gümüş ve 455 Bronz, toplamda 948 Madalya kazanarak Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı tüm federasyonlar arasında en fazla madalya alan branş olduk.

Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı'nın Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nu ziyaretinden bir kare
Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı’nın Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu ziyaretinden bir kare

Sayın Başkan, bu zamana kadar göreve geldikten sonra federasyonunuzda neleri değiştirmeyi başardınız? İlerleyen süreçlerde atmayı planladığınız adımlarla; daha neleri başarmayı hedefliyorsunuz? 

Federasyon Başkanlığımın sürecinde çok zorlu yollardan geçtik. Federasyonumuz kuruluşunda farklı bir federasyon altında faaliyet gösterdi. Sonrasında Mücadele Sporları Federasyonu altında farklı branşlarla ortak bir Federasyon yapısında çalıştı. 2007 yılında da Özerk Federasyon olarak ayrıldı. O dönemde Türkiye’ de yeni bir spordu, insanların çok fazla bilmediği, alt yapısının oluşmadığı, yetişmiş sporcu, antrenör, hakeminin bulunmadığı bir branştı. Eğitime çok önem veren bir yapı kurduk. Sporcularımızı, antrenörlerimizi, hakemlerimizi yaptığımız Dan Sınavlarıyla, Eğitim Seminerleriyle, Kurslarla çok donanımlı hale getirdik. Bu camianın Gençlik ve Spor Bakanlığı’ nın en fazla lisansa sahip ilk 5 federasyonu arasına girmesini başardık. Bugün 4.000’ e yakın antrenör 4.300 Hakem ve 260.000’ in üzerinde lisanslı sporcunun olduğu büyük bir camia haline geldik. Doğrudan bizimle ilgili olmasa da Olimpiyat süreci bizim en büyük hedefimizdir. 2018 Yılında IOC tarafından tanınan branşlar arasına girdik. Kick Boks Olimpik olmayı hak ediyor. 

23 Kasım – 01 Aralık 2019 tarihleri arasında Antalya’ da yapılan Dünya Kick Boks Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı
23 Kasım – 01 Aralık 2019 tarihleri arasında Antalya’ da yapılan Dünya Kick Boks Şampiyonası’nda Türk Milli Takımı

“Dile kolay 63 ülkeden yaklaşık 1.500 katılımcı ağırladık.”

Bildiğiniz gibi 3 altın, 5 gümüş, 9 bronz madalya kazandık. Bizim için önemli bir başarı 63 ülke arasından 5. sıraya yerleştik. Bizim için önemli bir başarı da Şampiyonanın ülkemizde olması çok önemliydi. Başarılı bir Şampiyona geçirdik, çok iyi geri dönüşler alıyoruz, dile kolay 63 ülkeden yaklaşık 1.500 katılımcı ağırladık. Gerek ülkemizin tanıtımı, gerek sporcumuzun ülkemizdeki önemi ve dünya gözünden durumunu görmüş olduk. Ayrıca çok sayıda sporcu ve antrenörümüzün şampiyona boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinden sporcu ve antrenörlerle antrenman yapma şansı oldu, bu sporun çeşitliliği ve ilerlemesi anlamında faydalı oldu. Şampiyona devam ederken ülkemizde Dünya Kick Boks Organizasyonları Birliği’ nin (WAKO) de Genel Kurulu yapıldı. Bu Genel Kurulda WAKO As Başkanı olarak seçildim. Yine WAKO Akdeniz’ in de Başkalık Seçiminde WAKO Akdeniz Başkanı olarak seçildim.

Salim KAYICI, Dünya Kick Boks Organizasyonları Birliği(WAKO)’nun Asbaşkanlığı görevine seçilmiştir.

‘Sporcularımıza anti doping eğitimi aldırıp; beslenme, kas oranı ölçümü, performans ölçümüne kadar birçok testlerden geçiriyoruz.’

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ nın bize sunduğu imkanlar dahilinde gerek kamp, gerek müsabakalarımıza katılım sağlıyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde sporcularımızın anti doping eğitimi, beslenme, kas oranı ölçümü, performans ölçümüne kadar birçok testlerini yaptırdık. Fakat bir çok sporcumuz bireysel olarak çalıştıkları diyetisyen ve kondisyoner antrenörlerle çalıştığı için bir süre ara verdik. Çünkü maliyeti yüksek bir çalışma. Bu konu da sponsorluk arayışımız sürüyor. Tabi bir Futbol, Basketbol gibi kolay bulunmuyor. Amatör sporun ve sporcunun en büyük sorunu budur. 

Sayın Başkan, Müsabık-faal sporcu havuzumuzun büyümesi adına eğitim ve altyapı ile ilgili hangi çalışmaları yapmaktasınız?

Eğitim ve alt yapıya çok önem veriyoruz. Daha önce de söylediğim gibi her yıl 20’ den fazla ilde Siyah Kuşak Sınavları yapıyoruz. Ayrıca Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığı ile ortaklaşa çalışmamız sonucunda Okul Sporlarında Küçükler, Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde Okul Sporları Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapıyoruz. Yurt genelinde Tüm Halk Eğitim Merkezlerinde varız. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ nde tüm birliklerde zorunlu eğitim olarak Kick Boks branşının eklenmesini sağladık ve Üniversite Sporları Federasyonu ile ortaklaşa 5 yıldır Türkiye Üniversiteler Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapıyoruz. Genç nesil her zaman kafa yorduğumuz ve sporun içerisine dahil etmek istediğimiz gruptur. 

“Genç nesil her zaman kafa yorduğumuz ve sporun içerisine dahil etmek istediğimiz gruptur. “

Faal sporcu sayısı her sene artan Federasyonlardan birisiyiz. Bunu Gençlik ve Spor Bakanlığımızın resmi kayıtlarına bakarak görebilirsiniz.  Desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’ na ve Tüm Bakanlık birimlerimize ve Spor Toto Teşkilatına teşekkür ediyorum. Bize devletimizin imkanları dahilinde gerekli destekleri veriyorlar. Onun dışında ülkemizdeki sponsorluk yasası şuan yetersiz bu sebeple sponsorluk işine firmalarımız çok girmiyorlar. Yurtdışında bu çok ileri seviyede umut ediyorum ki Devletimiz bu konularda her iki tarafında lehine olacak sonuçlara eğilecektir.

Salim KAYICI: “Biz Halkın sporuyuz, her kesimden, her meslek grubundan, toplumun tüm statülerinden ilgi ve alaka görüyoruz. Bizim bir sloganımız var “Herkes Bir Gün Kick Boks Yapacak”. “

Sayın Başkan, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen “Türkiye Yetenek Tarama ve Spora Yönlendirme Projesi” nin Federasyonumuza katkıları nelerdir?

“Yetenek Tarama ve Spora Yönlendirme Projesi” Milli Eğitim Bakanlığımızın ve Gençlik ve Spor Bakanlığımızın üzerinde hassasiyetle durduğu bir projedir. Geleceğimiz için çok önemlidir. Bu projeler meyvesini zaman içerisinde verecektir. Zaman zaman öğretmen olarak atanmış Milli Sporcularımız’ da bu taramalara katılarak genç yetenekleri seçiyor. Kick Boksa katkısı da inkar edilemez. Göreceksiniz bu proje ile birlikte, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları ile birlikte Olimpiyatlarda da başarılı sonuçlar göreceğiz.

Bizim bir sloganımız var ! “Herkes Bir Gün Kick Boks Yapacak”

2020 yılı Kick Boks adına gerçekten yoğun geçecek bir yıl olacak. Her ay birden fazla faaliyetimiz olacak, Türkiye Açık Kick Boks Şampiyonası, Kick Boks Okullar Türkiye Şampiyonalar (Gençler, Yıldızlar, Minikler), Üniversiteler Türkiye Kick Boks Şampiyonası, Uluslararası Turkish Open Avrupa Kupası, Türkiye Ferdi Kick Boks Şampiyonası ve 2020 yılı Büyükler Avrupa Kick Boks Şampiyonası, diğer Uluslararası Turnuva ve Şampiyonalar ayrıca çok sayıda Dan Sınavı, Hakem ve Antrenör Kursu’ da faaliyet programımızda yer alacak. Biz Halkın sporuyuz, her kesimden, her meslek grubundan, toplumun tüm statülerinden ilgi ve alaka görüyoruz. Bizim bir sloganımız var “Herkes Bir Gün Kick Boks Yapacak”. Son olarak Kick Boksa değer veren ve sayfasına taşıyan Spor Derneği’ne teşekkür ediyorum.

Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı’nın milli sporcularla birlikte T.C Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinden bir kare

Spor Derneği
Basın ve Medya Kurulu

Bültenimize ücretsiz abone olmak için:
https://spordernegi.org.tr/aboneol

Bültenlerimize konuk olmak için:
https://spordernegi.org.tr/iletisim/

İlgili yazılar

Malatya Arguvan’dan Denize Yelken

Admin

Antrenörler Günü Kutlu Olsun!

Admin

Sporda Kadın: Badminton’un Şampiyon Sporcusu Neslihan Yiğit

Admin