Genel

Erdener 4 Yıl Daha ASOIF’da

Uluslararası Olimpik Yaz Sporları Federasyonları Birliği’nin (ASOIF) 8 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşen çevrimiçi olarak düzenlediği Genel Kurulu’nda, TMOK Başkanı ve Dünya Okçuluk Federasyonu (World Archery) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, ASOIF Yönetim Kurulu’na dört yıl süreyle yeniden seçilmiştir.

2014’ten bu yana ASOIF’te görev alan Prof. Dr. Uğur Erdener, 2017 yılından beri Asbaşkanlık yapıyordu. TMOK Başkanı ve Dünya Okçuluk Federasyonu (World Archery) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, ASOIF Yönetim Kurulu’na dört yıl süreyle yeniden görev yapacak.Ayrıca 2014’ten bu yana ASOIF’te görev alan Prof. Dr. Uğur Erdener, 2017 yılından beri Asbaşkanlık yapıyordu. Türk Sporunu ASOIF’de 4 yıl daha temsil edecek Sayın Erdener’e görevinde başarılar dileriz.

Spor Derneği Yönetim Kurulu

Prof. Dr. Uğur ERDENER Kimdir ?

Uğur Erdener 25 Haziran 1950 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Van’da ilkokul eğitimini, ardından Bandırma’da ortaokul ve Ankara’da Gazi Lisesi’nde lise eğitimlerini tamamladı. Çocukluğundan beri hayallerini süsleyen doktorluk mesleğini icra etmek amacıyla ülkenin en iyi tıp eğitimini verdiğine inandığı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydını yaptırdı. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Erdener ihtisasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamladı.

Uğur Erdener profesyonel hayatının tamamında Hacettepe Üniversitesi’nde hem hekim hem de akademisyen olarak görev aldı. 1996 yılında Doçent, 2001 yılında ise oküloplastik cerrahi alanında Profesör unvanını almaya hak kazandı. Prof.Dr. Uğur Erdener, Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde Genel Müdür ve CEO görevlerinde bulunduktan sonra 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi rektörü olarak seçildi ve 2011 yılına kadar bu görevi başarıyla sürdürdü. Prof.Dr. Uğur Erdener, 40 yıl boyunca akademisyen olarak hizmet verdiği Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yerel ve uluslararası yayınlarda 70’in üzerinde makale yayınladı.

Spor, Uğur Erdener’in hayatında her zaman çok önemli bir yere sahip oldu. Sportif kariyerine amatör bir sporcu olarak başlayan Erdener basamakları hızla tırmanarak, uluslararası seviyede ülkenin yetiştirdiği en önemli spor insanlarından biri olmayı başardı. Atletizmde üç adım atlama disiplininde spora başlamış ve daha sonra basketbolla devam etmiştir. Erdener ayrıca basketbol antrenörü olarak da uzun yıllar Türk sporuna hizmet vermiştir. Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü’nde amatör spor branşları başkanlığı görevi ile başlayan yöneticilik hayatında profesyonel futbol kulüpleri de dahil olmak üzere pek çok önemli yönetici pozisyonunda görev yapmıştır.

1982 yılından bu yana Türk okçuluğunda sorumluluklar üstlenen Erdener, 1983’ten 2005’e kadar olan 23 yıllık süre boyunca Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı olarak hizmet vermiştir. Türk sporuna yaptığı katkılardan dolayı birçok ulusal organizasyon tarafından sayısız kez ödüle layık görülmüş ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Bakanlık Danışmanı olarak görev almıştır. Avrupa ve Akdeniz ülkeleri Okçuluk Birliği (EMAU) Başkanı olarak 5 yıl görev yapmış ve daha sonra 2005 yılında, Olimpik bir spor dalında uluslararası federasyon başkanlığına seçilen ilk Türk spor adamı olmayı başarmıştır. 2005 yılında seçildiği Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına 2009 yılında ikinci kez, 2013 yılında üçüncü kez ve 2017 yılında da dördüncü kez seçilmiştir.

2011 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve 2008 yılından bu yana Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi olan Prof. Dr. Uğur Erdener 2014 yılında IOC Yönetim Kurulu Üyesi, 2016 yılında IOC Asbaşkanı seçilmiştir ve Asbaşkanlık görevini 2020 yılına dek sürdürmüştür. IOC Tıp ve Bilim Komisyonu ile Gençlik Olimpiyat Oyunları Danışma Komitesi’ne başkanlık yapmaktadır. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve WADA Vakfı Yönetim Kurulları üyesi olan Erdener aynı zamanda WADA’nın Sağlık, Tıp ve Araştırma (HMR) Komitesi’ne başkanlık yapmaktadır. 2014 yılında Uluslararası Olimpik Yaz Sporları Federasyonları Birliği (ASOIF) Konsey üyesi olan Erdener 2017’de ASOIF Başkan Yardımcısı seçilmiştir. Erdener 2017 yılından bu yana Uluslararası Doping Kontrolü Kuruluşu (ITA) Yönetim Kurulu’nda IOC Temsilcisi olarak da görev yapmaktadır.

İlgili yazılar

GSB – YÖK İşbirliği

Admin

Sabriye Şengül

Admin

Fenerbahçe’de 2. Ali Koç Dönemi

Admin