Genel

Stadyumlara Spor Liseleri

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, spor liselerine yönelik atılacak adımları anlattı. Buna göre spor lisesi bundan sonra stadyumların içerisine kurulacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, spor liseleriyle ilgili düzenlemenin tamamlandığını belirterek, “Spor lisesi öğrencisi kendi alanıyla ilgili olmayan çok ders alıyor. Odaklanamıyor. Başka bir branşa da spora da odaklanamıyor. Bununla ilgili düzenlememiz bitti.” dedi.

Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk örnekleri açılan tasarım beceri atölyelerine ilişkin, derslere bakıldığında çocukların yüzde 90’a yakın bilişsel içeriklere muhatap olduklarını söyledi.

“Çocuğun düşünce yönü hakim ama duygu ve hareket yönü zayıf. Oysa bu üçü birlikte olduğunda çocuk doğal bir gelişim seyrediyor.” diyen Selçuk, çocukların yeterince hareket edememesi durumunda depresyon eğiliminin artabileceğini söyledi.

“Ders, atölyeyi, atölye dersi destekleyecek”

Atölye içerikleriyle dersler arasında bağlantıların olacağını kaydeden Selçuk, dersin atölyeyi, atölyenin dersi destekleyeceğini bildirdi. 

Bu atölyelerde mevcut öğretmenlerden yaralanabileceklerini aktaran Selçuk, “İsteyen her öğretmenimize bir yan alan vereceğiz. Bunların hepsinin içerikleri hazır.” dedi.

Atölyeler kapsamında bir öğrencinin basketbol kursunda aldığı eğitimi de dersten sayacaklarını açıklayan Selçuk, “Yoksa bizim çocuklarımız belli bir saatten sonra antrenman yapıp da olimpiyatlarda ya da şampiyonalarda sporcu yetişecek bir altyapıya sahip olamıyor. Hatta LGS yaklaştığında sporu ya da sanatı bırakıyor.” diye konuştu.

“Stadyumların içine spor lisesi”
Önümüzdeki öğretim yılı başlıyor. Hakemlik, tesis yöneticiliği, birinci kademe antrenörlük, ergonomi, engellilere spor eğitimi, rekreasyon gibi hayatta olan ama okulda olmayan birçok şey var. Bunların hepsini spor liseleriyle ilişkilendiriyoruz. Bu stadyumların içine spor lisesi açmakla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Çünkü hazır tesis var. Ders müfredatlarında bir takım değişiklikler oluyor ama tamamen öğrenci talebine uygun olarak.

Prof. Dr. Ziya Selçuk daha öncede spor kulüplerinde faaliyet gösteren öğrencilerin faaliyetlerinin okul saatleri içerisinde değerlendirileceğini açıklamış ve söz konusu yenilik spor camiasında heyecan yaratmıştı.

https://spordernegi.org.tr/spor-kulubu-faaliyetlerinin-ders-saati-sayilmasi/

İlgili yazılar

IOC’DE BİR TÜRK

Admin

2. Olağan Genel Kurulumuz Sona Erdi

Admin

19 Mayıs

Admin